مدیرکل میراث‌فرهنگی لرستان:
5 میلیارد تومان برای کاوش قلعه باستانی در تپه زاغه رومشکان نیاز است
دوشنبه 21 خرداد 1403 - 18:00:09

به گزارش تمدن لر، عطا حسن‌پور گفت : تپه باستانی زاغه رومشکان یکی از مناطقی است که کاخی مربوط به دوره ساسانیان را در دل خود جای داده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان اضافه کرد: دلیل اینکه به این تپه، زاغه می‌گویند این است که تمام دیوارها و کف قلعه‌ای که در زیر تپه قرار دارد، سالم است و در دو طبقه در دوره ساسانیان و اوایل دوره اسلامی ساخته شده است.

او گفت: تمام بنای مذکور زیر خاک قرار دارد، اما سقف آن بیرون است و با کمترین هزینه می‌توانیم نسبت به کاوش آن اقدام کنیم.

حسن‌پور با بیان اینکه به محض بیرون آوردن این قلعه از خاک و خواناسازی آن، این بنابه عنوان یک کاخ 2هزار ساله بهره‌برداری فرهنگی خواهد شد، افزود: تاکنون در ایران چنین اثری وجود نداشته و می‌توان به عنوان پایلوت از این کاخ بهره‌برداری فرهنگی خواهیم کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی لرستان بیان کرد: برای کاوش قلعه باستانی در تپه زاغه رومشکان پنج میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا این بنا را خواناسازی و مرمت کنیم.

او تصریح کرد: تپه زاغه و چیا جزو اولین آثاری است که در فهرت ثبت ملی ایران قرار دارد و  قبل از انقلاب و در دهه 40 ثبت ملی شدند.http://tamadonlor.ir/fa/News/23644/5-میلیارد-تومان-برای-کاوش-قلعه-باستانی-در-تپه-زاغه-رومشکان-نیاز-است
بستن   چاپ