آخرین مطالب

اضلاع تحقق شعار سال یادداشت

اضلاع تحقق شعار سال

  بزرگنمایی:

 مردم، مجلس شورای اسلامی و قوه مجریه به طور اخص وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صمت اضلاع تحقق بخشیدن به شعار سال هستند.

یادداشت- امین زینی‌وند؛ طی 11 سال گذشته تمرکز مقام معظم رهبری در نامگذاری سال‌ها رویکرد اقتصادی بویژه مولفه تولید است که معظم‌له در دهه 90 عمدتا شعار تولید را با یک قید و خصوصیت گره می‌زند.

بهار امسال مقام معظم رهبری در کنار مولفه تولید، دو ویژگی دانش بنیان و اشتغال آفرین را قرار می‌دهد که نشان از هدفمندی آن است و می‌توان چنین استنباط کرد که شعار سال به دنبال تولیدی رقابت‌پذیر است که سبب اشتغال نیروهای انسانی بیکار و مازاد شده و راهکار بی‌اثر کردن تحریم‌هاست.

بر این اساس می‌توان گفت حمایت تولید دانش بنیان همان حمایت از تبدیل ایده به علم است که در آن نخبگان بازیگر اصلی هستند چراکه محصول دانش‌بنیان به محصولی اطلاق می‌شود که مبتنی بر دانش باشد.

آنچه در تبیین یک محصول دانش بنیان به چشم می‌خورد، ارزان‌بودن، انطباق با نیازهای روز و توان رقابت‌پذیری با نمونه مشابه خارجی به سبب ارتقای ضریب کیفی آن است که محصول را در شمار محصولات صادراتی با ارزش افزوده بالا قرار می‌دهد.

محصول دانش‌بنیانی که بتواند مرزهای بین‌المللی را در نوردیده و خود را بی‌رقیب و ممتاز سازد علاوه بر افزایش بهره‌وری، میزان ارزآوری بالایی داشته و قوام اقتصاد و اشتغال را پایدارتر می‌کند.

مردم، مجلس شورای اسلامی و قوه مجریه به طور اخص وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صمت اضلاع تحقق بخشیدن به شعار سال هستند.

نقش مردم

مضاف بر سرازیر کردن نقدینگی‌های مردم به سمت تولید؛ رابطه مردم با محصول یک رابطه دو سویه است بدین معنا که هرچه مرغوبیت تولید بیشتر و قیمت تمام شده آن کمتر باشد، استقبال مردم بیشتر می‌شود و هر چه خرید تولیدات داخلی و دانش‌بنیان بیشتر باشد به عینیت بخشی شعار سال کمک می‌شود و رهبر معظم انقلاب با تدبیر و دوراندیشی حمایت از تولید دانش بنیان را مطرح می‌کند که ویژگی ذاتی آن بالا بودن ضریب کیفیت و پایین بودن قیمت تمام شده آن است و این همان راهکار قوام اقتصاد با بهره‌گیری از ظرفیت نخبگان در تولید دانش بنیان است.

فرهنگ غلط اصرار بر مصرف کالای خارجی در کشور وجود دارد و بخشی از جامعه بویژه قشر سرمایه‌دار به دلائل مختلف از جمله پز دادن بر استفاده از کالای خارجی حتی اگر کیفیت آن پایین باشد تاکید دارند که عادی شدن این امر ناشی از تبلیغات گسترده رسانه‌های خارجی است و برای مقابله با آن رسانه‌ها با آموزش همگانی و برانگیختن تعصب، عرق ملی در تغییر سلایق و ذائقه مردم در خرید کالا تاثیر گذارند چراکه اگر مردم به همان اندازه که در ورزش به دو تیم آبی و قرمز تعصب دارند اگر به حمایت از تولید ملی متعصب باشند، مشکلات اقتصادی از کشور رخت بر‌می‌بندد.

نقش مجلس

مجلس شورای اسلامی می‌تواند با وضع قوانین متناسب ریل‌گذاری درستی در جهت تحقق شعار سال انجام دهد که از مصادیق آن می‌توان به افزایش اعتبارات یا تخصیص صددرصدی صندوق شکوفایی و نوآوری برای تقویت همه جانبه از تولیدات دانش بنیان با هدف تبدیل ایده به علم اشاره کرد.

تصویب قوانینی در راستای فراهم آوردن تسهیل‌گری صدور مجوزهای شرکت‌های دانش بنیان، وضع قوانین معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان، اعطای وام‌های تشویقی توسط مجلس شورای اسلامی می‌تواند ریل‌گذاری مناسبی در جهت تحقق شعار سال و افزایش درصد اقتصاد کشور از محصولات دانش بنیان انجام دهد.

نقش دولت

قبل از ورود به رسالت اساسی دولت در تحقق شعار سال ذکر این نکته داخل پرانتز ضروری است که در دولت‌های گذشته، کمتر به شعار سال اهمیت داده می‌شد و فقط به نوشتن شعار سال در سربرگ ادارات و تشکیل یک جلسه فرمایشی ختم می‌شد و گواه این مدعا پایلوت بودن سه استان ازجمله لرستان در اقتصاد مقاومتی بود که رهاورد آن برای استان هیچ بود. وجه تمایز دولت ایران قوی این است که بیشتر از دولت‌های گذشته دغدغه عملیاتی شدن شعار سال را دارد و هیچ دولتی به اندازه این دولت دغدغه جامه عمل پوشیدن به سیاست‌های کلی نظام را ندارد.

روشن و مبرهن است که نقش دولت بویژه دو وزارتخانه علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت در تحقق شعار تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین خطیر است و مقام معظم رهبری نیز بیشترین انتظار را از دولت دارند و قطعا دولت نیز از آنچه از توانش بر می‌آید، کوتاهی نخواهد کرد.

وقتی بحث از تولید دانش بنیان می‌شود کلیت آن با دانشگاه‌ها، بنیاد نخبگان، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد و نهادهایی چون جهاد دانشگاهی به عنوان مراکزی برآمده از بطن دانشگاه، مرتبط است چراکه این مراکز آکادمیک در تربیت، حمایت و تقویت نخبگان خلاق و صاحب ایده، به عنوان بازیگران اصلی شرکت‌های دانش بنیان، نقش بی‌بدیل دارند.  

دانشگاه‌ها با بروزرسانی رشته‌های تحصیلی مرتبط با نیاز کشور، تقویت مراکز رشد و واحدهای فناور ارتباط دادن دانشجویان با صنعت و هدایت پایان‌نامه‌های مقاطع کارشناسی ارشد و رساله‌های مقطع دکتری به سمت تولیدات فناورانه، نقش جامع و مرجع دارند چراکه خاستگاه تربیت نخبگان و فعالیت دانش بنیانی هستند.

کثرت و ظرفیت پارک‌های علم و فناوری به عنوان پل ارتباطی پژوهش‌های علمی و دانشگاهی با نیاز صنعت و در معنای عام کاربردی کردن علم و مراکز رشد با هدف حمایت و تبدیل ایده‌های علمی به محصول، زیرساخت مطلوبی در جهت تولید دانش بنیان هستند که این مراکز به لحاظ کیفیت و کمیت باید تقویت شوند.

در مقیاس استان لرستان در راستای تحقق شعار امسال می‌توان با بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان جلوی خام فروشی را گرفت و با تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف از ظرفیت‌های کشور استفاده کرد و با جلوگیری از خام فروشی بتوانیم خودمان در حوزه‌های مختلف صادر کننده باشیم.

 

نگارنده؛ امین زینی‌وند_ روزنامه‌نگار/پایگاه خبری تمدن لرنظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

کشف بیش از 23 تن کنسانتره خوراکی قاچاق در الیگودرز

شناسایی عاملان ایجاد مزاحمت فضای مجازی در الیگودرز

یک واحد آلاینده در شهرک صنعتی دورود تعطیل شد

کشف کالای قاچاق در خرم آباد

مرمت مقبره سیدجمال‌الدین محمد در لرستان

سرپرست معاونت راهداری لرستان منصوب شد

127 طرح گازرسانی هفته دولت در لرستان بهره برداری می شود

بیش از 60میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی امسال در لرستان پرداخت شد

توحیدگرایی، عدالت و ترویج ارزش‌های اسلامی و اخلاقی از ویژگی‌های حکمرانی اسلامی است

رتبه هشتم لرستان در ثبت ازدواج

انتصاب هادی کردی بعنوان دبیر کمیته جودو فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی

برگزاری مراسم تجلیل از خبرنگاران لرستان توسط اتاق بازرگانی

اولین نشست هیات ارزیاب استانی در استاندارد لرستان برگزار شد

سیلاب موجب خسارت به تاسیسات آب شهرستان ازنا و الیگودرز شد/مشکل در تامین آب شرب نداریم

پیام تبریک روز خبرنگار توسط مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان

دستگیری 12 سارق و کشف 36 فقره انواع سرقت در خرم آباد

خرید تضمینی 255 هزارتن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در لرستان

طبخ 10 هزار پرس غذای گرم در دهه نخست محرم/500 بسته معیشتی بین نیازمندان توزیع شد

لرستان در عاشورای حسینی غرق در ماتم شد

چراغ های خاک

گزارش تصویری بازدید مسئولین بسیج سازندگی لرستان از مناطق سیل زده الیگودرز

برخورد 405 و سمند چهارکشته و 2 مصدوم‌برجای گذاشت

پست انتقال برق نورآباد 2، تا سه ماه آینده به بهره برداری می رسد

آمادگی ناوگان لرستان برای بازگرداندن زائران عتبات عالیات

اهدا خون توسط هیات ورزش های همگانی لرستان

20 واحد صنفی متخلف در خرم‌آباد پلمب شدند

خسارت سیل به تاسیسات آب شرب7 روستای لرستان

بستر تسهیل در تردد و ایمنی زائران اربعین حسینی فراهم شود

اجرای طرح خیمه گاه عاشقان کوچک حسینی در خرم آباد

تشکیل قرارگاه مبارزه با قاچاق کالا و ارز و استفاده از ظرفیت سایر دستگاهها در دستور کار قرار گرفت

تمهیدات برای تزریق دوز یادآور واکسن کرونا مهیاست

قطع بدون مجوز درختان جنگلی در لرستان غیرقانونی است

رفع تصرف 16000 متر مربع از اراضی ملی در منطقه حفاظت شده اشترانکوه

آغاز بتن ریزی ساخت دو واحد مسکونی مددجویان کمیته امداد در چالانچولان/ساخت 6 واحد مسکونی توسط سپاه ناحیه دورود برای مددجویان کمیته امداد

افتتاح رسمی فاز نخست ورزشگاه چغا بهرام دورود روز گذشته انجام شد / افتتاح فاز نخست ورزشگاه چغا بهرام در سال گذشته صحت ندارد

برگزاری دومین دوره مسابقات فیتنس چلنج بانوان لرستان + تصاویر

کلیپ تصویری سفر سرپرست فدراسیون وزنه برداری به لرستان

دیدار سرپرست فدراسیون وزنه برداری با استاندار لرستان

تولید لرستان در حوزه آبزیان به 40 هزار تن می رسد

لزوم مستند بودن سخنرانی‌ و روضه‌ هیئت‌ها

فعالیت کشتارگاه های لرستان در روزهای تاسوعا و عاشورا / 28 اکیپ ثابت و سیار در حال خدمت رسانی به هم‌ استانیهای عزیز می باشند

تجدید میثاق رئیس فدراسیون وزنه برداری با مقام شامخ شهدا

سفر سرپرست فدراسیون وزنه برداری به لرستان

صدور 25 پروانه استاندارد در لرستان

اختصاص پیشرفته ترین دستگاه سی تی اسکن 16 اسلایس برای بیمارستان شهدای هفت تیر دورود

کاهش هدر رفت گاز در سه ماهه اول سال 1401 نسبت به مدت مشابه سال قبل در استان لرستان

بازگشایی محور بزنوید _امام‌زاده محمدبن حسن(ع)

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان منصوب شد

اسکان 27 هزار حادثه دیده در سیل اخیر کشور/ به 200 خانواده حادثه دیده لرستانی امدادرسانی شد

بازنگری استانداردهای ملی اولویت استاندارد لرستان